جت‌های چین برتری هوایی خود را به تایوان نشان دادند

ارتش چین در ادامه قدرت نمایی به جزیره تایوان، شماری جنگنده و کشتی رزمی خود را به اطراف این جزیره اعزام کرد.

جت‌های چین برتری هوایی خود را به تایوان نشان دادند

به گزارش گروه بین‌الملل شهرک صنعتی هرمزگان، منابع خبری عصر دوشنبه به وقت تهران از ماموریت ۲۲ فروند جنگنده و کشتی جنگی ارتش چین نزدیک جزیره تایوان خبر دادند.

 به گزارش منابع خبری، وزارت دفاع جزیره تایوان اعلام کرد که ۱۸ فروند جنگنده و چهار فروند کشتی رزمی چین  اطراف تایوان شناسایی شدند. این وزارتخانه در گزارش خود به نوع دقیق این جنگنده‌ها اشاره‌ای نکرده، ولی نیروی هوایی چین معلولا جنگنده‌های «جی-۱۶» خود را عازم اینگونه ماموریت‌ها می‌کند. وزارت دفاع تایوان مدعی پایش اوضاع شده و اعلام کرده و هواپیماهای شناسایی، شناورهای نیروی دریایی و سامانه‌های موشکی آماده پاسخ به هرگونه تهدید محتمل هستند.

تایوان بخشی از چین محسوب می‌شود که ادعا‌های جدایی‌طلبانه دارد؛ ادعا‌هایی که کشور‌های جهان و سازمان ملل به‌رسمیت نمی‌شناسند. پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشور‌هایی که پکن با آن‌ها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

تحلیلگران نظامی براین باورند که علیرغم تجهیز تایوان به سامانه‌های دفاع موشکی، نیروی هوایی این جزیره توان ایستادگی برابر نیروی هوایی قدرتمند چین را ندارد. نیروی هوایی تایوان در سال‌های اخیر متحمل یک سری سوانح  مرگبار شده است. حد نصابی که نگرانی‌هایی را در مورد آمادگی رزمی نیروهای مسلح جزیره همزمان با جولان جت‌های نظامی چین در منطقه ایجاد کرده است (جزئیات بیشتر).

تایوان از ترس درگیری با چین به تازگی اعلام کرد مدت زمان خدمت سربازی اجباری برای مردان را در سال ۲۰۲۴ افزایش داده و از چهار ماه به یک سال می‌رساند. دولت تایوان در سال ۲۰۱۷ برای آنکه ارتش خود  را تبدیل به  نیروی کاملا تشکیل یافته از نیروهای داوطلب مبدل کند، مدت زمان خدمت سربازی اجباری را از یک سال به چهار ماه کاهش داد. از مجموع ۱۸۸۰۰۰ نیروی ارتش تایوان ۹۰ درصد نیروهای داوطلب و ۱۰ درصد مردانی که خدمت سربازی اجباری را می‌گذارانند هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید