اجرای عملیات آبخیزداری در ۱۴۷ هزار هکتار از اراضی البرز

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز ضمن بیان اهمیت و ضرورت آبخیزداری و آبخوانداری در استان البرز به تشریح عملکرد اقدامات انجام شده در یک دهه اخیر پرداخت.

اجرای عملیات آبخیزداری در ۱۴۷ هزار هکتار از اراضی البرز

به  گزارش شهرک صنعتی هرمزگان از کرج، اصغر بیات، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، در جمع اصحاب رسانه، گفت: افزایش اتلاف منابع آب و خاک طی چند دهه اخیر در اثر عوامل انسانی و طبیعی شدت فزاینده­ای یافته و تبعات اقتصادی و اجتماعی فراوانی به همراه داشته است.

وی ادامه داد: این مسئله علاوه بر تحمیل هزینه­‌های اقتصادی و اتلاف سرمایه‌های ملی، منجر به تشدید وقوع سیلاب­‌ها، افزایش نرخ تولید رسوب و کاهش عمر مفید مخازن سدها، از بین رفتن پوشش گیاهی و کاهش تولیدات کشاورزی و کم‌آبی شده است.

وی همچنین افزود: در این راستا، عملیات آبخیزداری یکی از روش­‌های مناسب برای مدیریت صحیح منابع آب و خاک است. آبخیزداری با انجام عملیات مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیکی، سبب حفظ آب و خاک می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه به بیان عملکرد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این زمینه پرداخت و گفت: عملیات آبخیزداری در استان البرز از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۴۰۱ در سطح ۱۴۶ هزار و ۷۸۵ هکتار اجرا شده است. از این رو، این بخش توانسته ضمن برآورده نمودن اهداف کلی همچون حفاظت خاک و کنترل سیل، موجب استحصال ۷۴ میلیون مترمکعب آب، افزایش نفوذ ۱۴۷ میلیون مترمکعب رواناب، کنترل فرسایش خاک به میزان ۳.۱ میلیون تن، کاهش رسوب به میزان ۶۰.۰ میلیون مترمکعب شود.

وی همچنین تاکید کرد: محدودیت‌های منابع آب در کشور، بیلان منفی آبخوان‌های زیرزمینی و دیگر چالش‌های پیش‌رو در این زمینه، اهمیت پرداختن به آبخیزداری و آبخوانداری در سرزمین خشک و نیمه خشک ایران را دو چندان نموده است. 

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید