آغاز عملیات اجرایی 25 پروژه آبخیزداری در فارس در سفر رئیس جمهور

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: همزمان با دومین دور سفر رئیس جمهور به استان شاهد آغاز 25 پروژه آبخیزداری در شیراز و دیگر نقاط استان خواهیم بود.

آغاز عملیات اجرایی 25 پروژه آبخیزداری در فارس در سفر رئیس جمهور

به گزارش شهرک صنعتی هرمزگان از شیراز، همزمان با دومین دور سفر رئیس جمهور به استان شاهد آغاز 25 پروژه آبخیزداری در شیراز و دیگر نقاط استان خواهیم بود.

حجت اله مرادی سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اعلام این خبر گفت: این تعداد پروژه در سطح 200 هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان به اجرا گذاشته خواهد شد. 

وی با اشاره به اعتبار این تعداد پروژه افزود: از مجموع اعتبارات حوزه آبخیزداری کشور سهم استان در این پروژه یک میلیون و 250 میلیارد ریال و از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است.

مرادی با بیان اینکه تاکنون در حدود 30 درصد از حوضه‌های آبخیز استان معادل  4 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است اظهار داشت: با افتتاح این طرح‌ها حجم طرح‌های آبخیزداری اجراشده در استان به چهار میلیون و 200 هزار هکتار افزایش می‌یابد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با بیان اینکه بیش از یک میلیون هکتار طرح مطالعاتی آبخیزداری داریم خاطرنشان کرد: با احداث 55 پروژه آبخیزداری طی دو سال گذشته تا کنون میزان 5 میلیون و 500 هزار متر مکعب آب در حوزه های آبخیز مدیریت و استحصال شده است.

مرادی اجرای طرحهای آبخیزداری را از مهمترین برنامه های پیشگیری از تخریب عرصه های مرتعی جنگلی و عوارض ناشی از جاری شدن سیل درمناطق شهری وروستایی دانست و اظهار داشت: این پروژه ها علاوه بر جلوگیری از فرسایش بی‌رویه خاک و تغذیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی نقش موثری در هدر رفت آب‌های روان، احیای قنوات، استخرهای ذخیره آب و انتقال آب کشاورزی دارند.

وی با اشاره به تغییرات و شرایط اقلیمی از جمله کاهش بارندگی‌ها در چند سال اخیر اظهار داشت: یکی از بهترین فرصت‌ها برای جبران کم آبی و عبور از بحران خشکسالی اجرای طرح های آبخیزداری است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در خصوص پیشنهاد استاندار فارس مبنی بر استفاده از ظرفیت خیرین و سرمایه‌گذاران در این حوزه خواستار پیگیری بیش از پیش این موضوع به صورت جدی شد.

انتهای پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید